Bilgi BankasıMaaş

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah ve düğünlerde çiftlerin huzurunda bulunduğu ve resmiyette evlenmelerine vesile olan memura nikah memuru denilmektedir. Aile kurmak, yalnızca ülkemizde değil dünyanın her yerinde kutsal bir şey sayılması nedeniyle nikah memurluğu da kutsal bir meslek olarak görülmektedir. Hatta bazı çocuk ve gençlerin hayalidir nikah memuru olmak. Peki, nikah memuru nasıl olunur? Nikah memuru ne iş yapar? nikah memuru olmak için hangi bölümü okumak lazım? nikah memuru maaşı ne kadar? bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Nikah Memuru Ne İş Yapar?

Özellikle bizim toplumumuzda nikah memurları yalnızca evlenmek fedsang.org casino siteleri isteyen çiftlere evlenmek istediklerini sorarak teyit alarak imza attığını düşünür. Fakat, bu durum sadece bundan ibaret olmayıp nikah memurlarının görevleri şu şekildedir:

 • Evlenmek isteyen çiftlerin başvurularını alır.
 • Sonrasında o çiftin evlilikleri için gerekli evrakları toparlayarak belgesini tamamlar. (Evliliğe herhangi bir engeli olup olmadığı, kütük bilgileri ve aile bilgileri vs.)
 • Sonrasında nikah defterlerini hazırlar.
 • Bu akabinde bağlı oldukları il / ilçe nüfus müdürlüğüne kişilerin evlenmek istediklerine dair bildiri gönderir.
 • Çifte bildirilen randevu zamanında nikahları kıyılır.
 • Bu nikah olumlu geçmesi durumunda dosyalar arşivlenmek için hazırlanır ve arşivlenir.

Nikah Memuru Olma Şartı

Nikah memuru olmak için aranan şartlar düşünüldüğü kadar değildir. Bu şartlar belediyeden belediyeye değişse de genel olarak aranan şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır.
 • Giyinmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Kişisel bakıma özen gösteren biri olmalıdır.
 • Katıldığı düğün ve nikahlara ayak uydurarak sorun çıkarmayacak biri olmalıdır.
 • Genellikle ön lisans mezunu olunmalıdır.

Bazı belediyeler KPSS şartı arasa da bazı belediyeler KPSS şartı aramamaktadır. Bu nedenden dolayı belediyelerin açtığı ilanları incelemeniz gerekmektedir. Belediyeler genellikle kendi bulunduğu konumdaki halka istihdam oluşturmak adına ikamet şartı aradığından dolayı ikametinizin bulunduğu belediyeye başvurmanız onaylanma ihtimalinizi arttıracağından emin olabilirsiniz.

Nikah Memuru Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Lazım?

Nikah memurunu belediye başkanları atamaktadır. Günümüzde açılan ilanlara bakıldığı zaman aranan şartlar genellikle minimum herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünde 2 yıllık okuma şartı aranmaktadır. Ancak belediye başkanı istediği zaman lise mezunu bir kişiyi nikah memuru olarak atayabilmektedir. Bu şart belediyeden belediyeye değişmektedir.

Nikah Memuru Maaşı

Şimdi gelelim en çok merak edilen konulardan biri olan nikah memuru maaşına 🙂 Belediyenin her kadrosunda olduğu gibi nikah memurluğunda da sabit bir maaş yoktur. Bu maaş kişinin derecesi ve bulunduğu belediye gibi etkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ancak, ortalama bir rakam söylemek gerekirse nikah memurları 6.500 – 10.000 TL maaş almaktadırlar. Bu durum az öncede bahsettiğimiz gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak artabilir ve düşebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=sZ7p3IIBnJ4

Önceki içeriklerimizden olan “Belediye çöpçü maaşı ne kadar?” ı okumak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Sponsorlu Bağlantılar: toptancılık yapmak - etsy blog - bayilikler - dijital pazarlama hizmeti - ingiltere vize başvurusu dini sohbet sohbet islami sohbet muzik indir